Těstoviny

Dnes se dozvíme něco o těstovinách.

Ne nadarmo se říká, že každý je z jiného těsta, v Itálii toto rčení existuje také a je mířeno především na výběr těstovin.

Na úvod několik základních faktů:

  1. Základem je správný var. Sůl se přidává do vroucí vody předtím, než se do vody vloží těstoviny. POTÉ, co se sůl rozpustí, vložíme těstoviny a zamícháme tak, aby byly kompletně ponořené.
  2. Těstoviny se vyjmou zhruba 2- 3 minuty před koncem varu a vloží se na chybějící dvě minuty do omáčky, se kterou bude servírována, tak nasákne maximum chutě.
  3. Těstoviny NIKDY neservírujeme suché s loužičkou omáčky navrchu, nýbrž kompletně spojenou s ochucující složkou.
  4. Pro konzumaci by měla postačit vidlička.
  5. Těstoviny AL-dente (na skus) je lépe stravitelná než těstoviny uvařené doměkka.

Jak jistě víte, nebo možná nevíte, v Itálii existují jisté stereotypy, resp. kombinace tvaru a druhu těstovin s tou danou ochucující složkou, které mají mnohdy kořeny v dávné minulosti a reprezentují nejideálnější kombinace pro maximální vychutnání obou elementů.

Např. tzv. pasta all’uovo, neboli vaječné těstoviny (tagliatelle, pappardelle, fettuccine, lasagne, …) se konzumují velmi často s masovým ragú nebo s houbami, reprezentují zemské (vnitrozemnské) oblasti a zobrazují zachování tradic, řemeslnou výrobu, teplo domova, vychutnání si stolování v širokém kruhu rodiny, či přátel.

Spaghetti, linguine nebo vermicelli (dlouhé tenké těstoviny s krátkou dobou varu) jsou synonymem energie, Slunce a života na otevřených svěžích prostranstvích, často podávané s dary moře a plody charakteristickými pro slunná prostředí v kombinaci s bílými víny.

Krátké druhy těstovin, vyráběné přes bronzové destičky s významnou tradicí zejména v jižní Itálii, se naopak skvěle kombinují s málem ingrediencí, aby vynikla chuť a struktura pasty a zároveň i jedinečná ochucující složka, mnohdy nenapodobitelná a vázaná na dané teritorium.